Zapewnienie bezpieczeństwa na warmińsko-mazurskich drogach: aktualizacja działań GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) nie tylko prowadzi duże inwestycje na terenie Warmii i Mazur, ale także wdraża mniejsze projekty w ramach rządowego Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024. Głównym celem tych działań jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkowników dróg poprzez rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej, co powinno skutkować redukcją liczby wypadków oraz ich ofiar.
W pierwszym miesiącu tego roku ukończono instalację dodatkowego oświetlenia na przejściach dla pieszych w takich miejscowościach jak Braniewo, Grom, Pasym, Występ, Szczytno oraz Wielbark. Umowę na realizację podobnych działań w gminach Barczewo, Dywity, Dobre Miasto, Gietrzwałd, Olsztyn, Purda i Stawiguda podpisano 12 września.
Projektowanie dokumentacji dla kolejnych przejść dla pieszych planowanych do doświetlenia w gminach Biała Piska, Ruciane Nida, Giżycko, Miłki, Mrągowo, Ryn, Węgorzewo, Pozezdrze, Pisz, Elbląg, Gronowo Elbląskie, Braniewo, Ostróda, Olsztynek, Nidzica, Grunwald, Miłomłyn, Iława, Kisielice i Lubawa czeka na realizację. Przetargi na wykonanie prac dotyczą też kolejnych kilkunastu gmin.
W końcowym efekcie planuje się doświetlić około 800 przejść dla pieszych w niemal 600 lokalizacjach przy użyciu specjalnych latarń lub poprzez zwiększenie parametrów już istniejącego oświetlenia. Dodatkowo zaplanowano budowę oświetlenia na drogach dojazdowych do tzw. stref przejściowych w przypadkach braku odpowiednich źródeł światła lub nienormatywnej ilości światła.
Pozyskiwanie dodatkowych środków bezpieczeństwa nie ogranicza się jednak tylko do oświetlenia. Do tej pory wybudowano już prawie 2 km chodników. Budowa 8 km dróg rowerowych w ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej jest na ukończeniu. Powstały również nowe ronda – w Olecku, Rożentalu i w pobliżu Dywit.