Starodawne tereny Elbląga
Jak wszyscy wiemy Elbląg, pozostaje w cieniu swojego sąsiedniego miasta, którym jest Gdańsk. Prawdopodobnie pozostanie tak jeszcze przez długi czas ze względu na tamtejszą turystykę. Chociaż Druga Wojna Światowa odcisnęła na tym mieście swoje piętno, prawdopodobnie jest jednym z ciekawszych miejsc w Polsce. Coraz częściej zauważamy, że miasto odzyskuje swój blask wraz z innowacjami turystycznymi i modernizacjami w zakresie estetyki. Turyści, którzy odwiedzają Elbląg, spotkają się zarówno z przygodą, jak i ciekawą historią. Dlatego uważamy, że naprawdę warto odwiedzić to nietypowe miejsce.
Przepiękna osada w Elblągu
Na tym terytorium ludzie przebywali już w czasach antycznych. Mimo wszystko najciekawszą i najpiękniejszą z pamiątek historycznych naszym zdaniem jest Osada Truso. Relacje dawnych podróżników sprawiły, że miejsce jest owiane interesującymi historiami. Prawdopodobnie niewielu turystów spodziewa się krajobrazu, który tam zastaną. Dawno temu osada wywarła przeogromne wrażenie na pewnym żeglarzu. Zadał on sobie nawet nieco więcej trudu i opisał ją za pośrednictwem dziennika. Wypowiedział się o osadzie na terenie dzisiejszego Elbląga w samych superlatywach.
Uznał, że w każdym mieście jest król, bardzo łatwo wyczuć w tej okolicy dobrobyt. Godne uwagi jest to, co napisał na temat ludzi, których zastał w osadzie. Powiedział, że zamożni żywią się rybami i piją kobyle mleko. Z kolei dodał też, że nawet biedacy i niewolnicy mają jedzenia pod dostatkiem. Co więcej, pijają miód. Zgodnie z odkryciami archeologicznymi osada Truso była największą osadą nadmorską do X wieku naszej ery. Po tym czasie miejsce nieco podupadało.
Odkrycia archeologiczne na temat pradawnej osady
Truso pojawia się na wielu interesujących kartach historii. W trakcie tak zwanej przez wielu historyków misji pruskiej, do osady przybył sam legendarny Święty Wojciech. Wbrew pozorom nie jest to jedynie opowiastka. Ponieważ teza znajduje poparcie w kilku tekstach historycznych. Zgadzają się z nim również uczeni, zainteresowani historią. Niestety po przybyciu Wojciecha, mieszkańcy nie przywitali go z otwartymi ramionami. Byli bardzo dumni i uważali swoją autonomiczność za coś istotnego. Mieszkańcy mieli nawet przerwać Wojciechowi jego nawoływania religijne. Prawdopodobnie zagrozili mu ciężkim pobiciem. Zaproponowali Wojciechowi, aby opuścił ich miejsce zamieszkania.
Święty uznał, że ród jest niezwykle niegościnny i zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców opuścił miejsce. Oczywiście zabrał ze sobą wszystkich towarzyszy podróży. Historia Wojciecha okazała się mimo wszystko niezwykle tragiczna. Po pięciu dniach od opuszczenia terenu osady napadli go Prusowie. Katolik poniósł męczeńską śmierć. Wydarzenie miało miejsce w okolicy jeziora znanego jako Drużno.
Miejsce w pełni kontrolowane przez Krzyżaków
W 1237 roku jeden z wysoko postawionych rycerzy z zakonu krzyżackiego postanowił założyć gród obronny. Niestety po kilku latach gród spalono po okolicznej bitwie. Po tym wydarzeniu Krzyżacy wpadli na pomysł przeniesienia się do dawnej osady. Mniej więcej w roku 1246 założyli tam zalążki znanego nam dzisiaj w całej Polsce miasta. Bardzo szybko zabrali się za budowanie murowanego zamku. Była to oczywiście fortyfikacja obronna, która pozwoliła stawiać opór przed nieprzyjacielem. Do momentu przeniesienia ówczesnej siedziby zakonu krzyżackiego z Wenecji do Malborka, Elbląg odgrywał istotną rolę historyczną. Był to jeden z najważniejszych punktów zakonu krzyżackiego. Krzyżacy silnie ufortyfikowali zbudowany tam zamek. Bronili się w nim przed wieloma najazdami Prusów. Niestety dawne okolice Elblągu rozwijały się dynamicznie tylko przez następne 200 lat. Ponieważ później miasteczko ustąpiły w wyścigu miejsca Gdańskowi. Miasto Gdańsk okazało się lepszym punktem handlowym. Po zakończeniu wojny, Elbląg trafił pod skrzydła XIV-wiecznych królów Polski.
Jak potoczyły się następne losy terytorium dawnego Elbląga?
Złotym okresem tego miasta było szesnaste stulecie. Panował tam wtedy poważany król Zygmunt August. Król w trakcie wojowania z Gdańskiem zwołał na terytorium Elbląga cały handel morski. Niestety dwieście lat później to piękne miasto doświadczyło następnego upadku. Ponieważ krótkie ożywienie gospodarcze nie uwolniło miasta od najazdu Prusów, terytorium szybko podupadało. Stulecie później rola Elbląga znowu się zmieniła. Być może nie był aż tak istotnym miejscem w Polsce, jak kilkaset lat wcześniej. Przede wszystkim stał się domem dla licznych manufaktur i fabryk. Kolejnego zastoju Elbląg doświadczył z początkiem Pierwszej Wojny Światowej. Wtedy na nowo pojawiły się tam duże problemy gospodarcze. Wiele walk zubożyła miasto. Infrastruktura w postaci zakładów przemysłowych poupadało, ponieważ nie było komu w niej pełnić podstawowych obowiązków w czasach wojny. Jak sami widzicie, miasto charakteryzuje się ogromną i godną uwagi historią. Co więcej, do tej pory jest istotny punktem na mapie Polski. Pół wieku temu Elbląg stał się miastem stolicą województwa.