Policja przeprowadziła wykład w jednej ze szkół
Policjantka odwiedziła jedną ze szkół w Elblągu, aby porozmawiać z uczniami o dopalaczach i przestępczości. Takie wykłady edukacyjne mają za zadanie przede wszystkim działać na młodzież prewencyjnie. Kiedy są lepiej poinformowani i edukowani, mogą w porę reagować na przestępczość, która pojawią się w ich środowisku, aby się od niej odciąć. Aspirant do spraw wydziału prewencji kryminalnej stara się regularnie odwiedzać różne szkoły w okolicy, aby poopowiadać nieco na te tematy uczniom. Łącznie przeprowadziła w ostatnim okresie dwa spotkania z uczniami klas pierwszych w liceum.
Tym razem głównym tematem spotkania połączonego z wykładem edukacyjnym była rozmowa na temat dopalaczy. Hasło branżowe brzmiało – narkotyki i dopalacze zabijają. Oczywiście nie jest to wyolbrzymieniem, ponieważ wiele młodych osób korzystając z narkotyków, ma tendencję do ich przedawkowania. Często taka sytuacja kończy się trwałym uszkodzeniem narządów, które może prowadzić nawet do śmierci poszkodowanej osoby. Nie zabrakło również tematów dotyczących cyberprzestępczości. Policja próbowała uświadomić młodych ludzi tego, czego powinni wystrzegać się, gdy poruszają się na co dzień po internecie.
Służby powołują oddziały straży granicznej w Warmińsko-Mazurskim
Łącznie znalazło się 36 kandydatów do służby w oddziale straży granicznej mieszczącej się w województwie warmińsko-mazurskim. Okazało się jednak, że kilku odpadło w przedbiegach. Sześciu z nich nie zdało wstępnego testu, dlatego też tylko pozostałych 29 kandydatów będzie mogło dołączyć do służby na granicy. Już tylko kilka procedur dzieli ich od tego, aby oficjalnie mogli założyć mundur straży granicznej. Kandydaci zmierzyli się z testem wiedzy ogólnej. Kolejnym etapem, z którym będą musieli się zmierzyć, jest szkolenie.
Będą uczyli się języka obcego oraz muszą dowieść, że są dostatecznie sprawni fizycznie. Dlatego też przyszli strażnicy graniczni będą zobowiązani do zdania testów sprawnościowych. Kiedy pozytywnie ukończą wszystkie etapy, otrzymają stopień kaprala i będą mogli rozpocząć swoją służbę na granicy. Na koniec zgodnie z dopełnieniem wszystkich procedur administracyjnych, będą zobowiązani do złożenia oficjalnych ślubów i przysięgi. Będą stacjonowali na szerokim odcinku o objętości dwustu kilometrów. Zostaną zobowiązani, aby strzec w tym rejonie granicy z obwodem kaliningradzkim.