Pola Nadziei – coroczna akcja charytatywna wspierająca działalność Hospicjum Elbląskiego

Od 2004 roku w Elblągu przeprowadzana jest inicjatywa o nazwie Pola Nadziei. Celem tego przedsięwzięcia jest gromadzenie funduszy na rzecz Hospicjum Elbląskiego. W tym roku akcja zbierania środków ruszy już 5 kwietnia i potrwa do 6 kwietnia. Wolontariusze będą obecni przy supermarketach oraz kościołach, oferując darczyńcom żonkile – symbol tej inicjatywy. Następnie, 18 maja, w Bażantarni odbędzie się szósta edycja Biegu i Marszu Nadziei.
Hospicjum Elbląskie codziennie opiekuje się około stu pacjentami, zmagającymi się nie tylko z chorobami onkologicznymi. Opieka ta obejmuje zarówno bezpłatne wsparcie stacjonarne w siedzibie przy ul. Toruńskiej, jak i opiekę domową oraz pielęgnację bezpłatną. Co roku miejsce to może liczyć na wsparcie elblążan, zarówno podczas rozliczeń PIT, jak i podczas akcji charytatywnej Pola Nadziei, która odbywa się w naszym mieście od 2004 r.
Każdego roku do inicjatywy Pola Nadziei, której celem jest promocja idei hospicyjnej i pozyskiwanie funduszy, dołącza od 600 do 800 wolontariuszy. Są wśród nich zarówno dzieci, jak i dorośli, czasem też firmy. Od kwietnia do czerwca w przedszkolach i szkołach odbywają się kiermasze i zbiórki. W ubiegłym roku dzięki akcji Pola Nadziei udało się zgromadzić ok. 100 tys. złotych, które zostały przeznaczone na potrzebny Hospicjum sprzęt – informuje Anna Podhorodecka ze Stowarzyszenia na Rzecz Hospicjum Elbląskiego.
W tym roku inicjatywa Pola Nadziei rozpocznie się 5 kwietnia zbiórką pod supermarketami w Elblągu oraz na ulicach miasta, a także warsztatami dla dzieci w CH Ogrody (w godz. 11-15). Następnego dnia, 6 kwietnia, odbędą się z kolei zbiórki pod kościołami w wielu miejscach w regionie.
Natomiast 18 maja odbędzie się VI Bieg i Marsz Nadziei (rekrutacja już trwa), współorganizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji pod patronatem prezydenta Elbląga. Dochód z tego wydarzenia również zostanie przekazany na rzecz Hospicjum. W dniu biegu odbędzie się także piknik rodzinny z punktami informacyjnymi dotyczącymi profilaktyki zdrowotnej, przygotowanymi przez Wojewódzki Szpital Zespolony i Szkołę Policealną im. Jadwigi Romanowskiej.
Finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia jest na dobrym poziomie. Niemniej jednak, koszty osobowe ciągle rosną, podobnie jak w innych jednostkach w całej Polsce. Corocznie wymieniamy część sprzętu na nowy. Ssaki, koncentratory tlenu, łóżka elektryczne. Sprzęt staje się coraz lepszy, ale niestety również coraz droższy – wyjaśnia Wiesława Pokropska, dyrektor Hospicjum Elbląskiego, dodając że sprzęt w ramach hospicjum domowego jest udostępniany pacjentom bez opłat.
Zachęcam wszystkich do dołączenia do drużyny Pola Nadziei i prosi o hojność. Czekamy i bardzo dziękujemy za wsparcie. Działa to pokazują, że hospicjum jest obecne, działa skutecznie i uczy empatii zwłaszcza młodych ludzi. To temat, który dotyczy nas wszystkich i jest bardzo potrzebny – dodaje Katarzyna Wiśniewska, wiceprezydent Elbląga, która zadeklarowała, że weźmie udział w VI Biegu Nadziei na dystansie 5 km.