Podpisanie umowy na stworzenie programu konserwacji zabytkowych murów przy Galerii EL i remontu samej galerii

Zawarto oficjalne porozumienie dotyczące stworzenia programu funkcjonalno-użytkowego, który ma na celu konserwację historycznych murów okalających Galerię EL, jak również przeprowadzenia prac renowacyjnych w budynku Galerii. Mury te, będące fragmentami dawnego klasztoru, dziedzińca gospodarczego, czynszowych domostw oraz cmentarza ewangelickiego, są ulokowane między ulicami: Kuśnierską, Wodną i Wałową. Stanowią one część gotyckiej architektury z XIV-XV wieku.
W 2020 roku obiekty te zostały tymczasowo zabezpieczone drewnianymi konstrukcjami, ze względu na ich alarmujący stan techniczny. Jednak dzięki pozyskanej promesie na kwotę przekraczającą 3,3 miliona złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, niebawem zostaną usunięte tymczasowe stelaże. W zamian za to, średniowieczne relikty otrzymają długotrwałą ochronę – przystającą do tak rzadko spotykanych w dzisiejszych czasach zabytkowych konstrukcji, które przetrwały II wojnę światową i nadal są elementem Starego Miasta w Elblągu.
Wybranym wykonawcą dokumentacji jest Konsorcjum PB+T10 z Murowanej Gośliny, które ma na wykonanie zamówienia 4 miesiące. Dodatkowo, udzielone dofinansowanie umożliwi przeprowadzenie prac remontowych w budynku Centrum Sztuki – Galeria EL. Budynek ten to zabytkowy kościół podominikański pochodzący z XIII wieku. Zakres prac obejmie renowację prezbiterium i krużganka, w tym również majestatycznych epitafiów ozdabiających ściany krużganka, datowanych na lata 1600-1782. Zauważono również konieczność wprowadzenia udogodnień dla osób o specjalnych potrzebach.
Stworzenie programu funkcjonalno-użytkowego jest kluczowe dla rozpoczęcia procedury „zaprojektuj i wybuduj” w kontekście prac budowlanych na terenie gotyckich murów oraz w budynku Galerii EL. Wybór wykonawcy tych prac jest przewidziany na drugą połowę bieżącego roku.