Planowane zmiany dotyczące budynku przy ulicy Warszawskiej 55 w Elblągu

Planowane zmiany dotyczące budynku przy ulicy Warszawskiej 55 w Elblągu

Czytelnik zwrócił nam uwagę na niepokojący stan budynku przy ulicy Warszawskiej 55 w Elblągu, który mimo swojej historycznej roli jest obecnie opuszczony. Zastanawiał się, co miasto planuje zrobić z tą nieruchomością, która kiedyś służyła jako miejsce działania różnych organizacji pozarządowych.

Ten konkretny budynek, znany jako W55, jest pod nadzorem Zarządu Budynków Komunalnych i należy do miasta. Po gruntownej modernizacji przeprowadzonej kilkanaście lat temu, stał się domem dla wielu instytucji, takich jak Związek Harcerstwa Polskiego. Służył również jako miejsce spotkań dla mieszkańców Elbląga, którzy interesowali się zagadnieniami zdrowia, ekologii, zrównoważonego rozwoju czy skutecznej komunikacji.

Jeden z naszych Czytelników z uwagą obserwował ten budynek przez wiele miesięcy i zauważył, że od pewnego czasu stoi on opuszczony. Teraz, wyraził swoje zmartwienie na ten temat i poprosił nas o sprawdzenie, co miasto planuje na przyszłość tej nieruchomości.

W odpowiedzi na nasze pytania, przedstawiciele miasta Elbląga zapewnili, że nie ma planów sprzedaży budynku przy ul. Warszawskiej 55. Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga, podkreśliła, że trwają intensywne działania mające na celu przekształcenie tego obiektu tak, aby służył rozwojowi lokalnego portu. To właśnie ta perspektywa spowodowała konieczność wypowiedzenia umów z wszystkimi najemcami, którzy zostali przeniesieni do nowych lokali przy ulicy Kosynierów Gdyńskich.

Dyrektor Zarządu Portu Morskiego, Arkadiusz Zgliński, potwierdził nam, że rozważa się przeprowadzkę portu z obecnej siedziby przy ulicy Portowej do budynku przy ulicy Warszawskiej 55. Jego obecna lokalizacja jest w złym stanie technicznym i wymaga zmiany.

Biuro prasowe Urzędu Miejskiego informuje, że miesięczne utrzymanie pustego budynku przy ul. Warszawskiej 55 wynosi około 2,8 tysiąca złotych. W okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2024 roku koszt utrzymania wyniósł 22,5 tysiąca złotych. Dodatkowo musiano pokryć koszt osuszenia budynku, który wyniósł jednorazowo 44,1 tysiąca złotych – dodaje Joanna Urbaniak.