PIMS, czyli dziecięcy zespół pocovidowy
Lekarze zauważyli, że u dzieci, które chorowały na Covid-19 może pojawiać się zespół pocovidowy, czyli wieloukładowy zespół zapalny PIMS. W Polsce zdiagnozowano go już u 100 dzieci. Jak powstaje choroba i jakie daje objawy?
Specjaliści podkreślają, że PIMS, czyli pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny to choroba obejmująca wiele narządów. Może być związana z zachorowaniem na Covid-19, ale nie musi. Jej objawami są najczęściej gorączka i ostry ból w okolicy brzucha, którym towarzyszą czerwone i spierzchnięte usta, opuchlizna wokół dłoni oraz stóp, a nawet wysypka na całym ciele. Objawy te przypominają chorobę Kawasakiego, czyli ostre zapalenie naczyń.
Niewiadomo jeszcze, dlaczego dzieci chorują na PIMS. Choroba może pojawić się z dnia na dzień, bez objawów poprzedzających. Jej źródła należy doszukiwać się w zaburzeniach układu immunologicznego. Chorzy dostają immunoglobiny – przeciwciała odpornościowe, tak samo jak przy posocznicy. Pierwsze zachorowanie zanotowano 7 kwietnia w USA u półrocznej dziewczynki. Początkowo przypuszczano, że jest to właśnie choroba Kawasakiego, ale później z takimi samymi objawami zaczęło zgłaszać się coraz więcej dzieci na świecie. W Polsce mamy obecnie ponad 100 potwierdzonych zachorowań na PIMS, a aż połowa z nich to dzieci, które miały dodatni wynik testu na koronawirusa. Dobra wiadomość jest taka, że chorobę da się wyleczyć prawie w 100% przypadków. Może ona wpływać na układ sercowo- naczyniowy, więc chore dziecko powinno znajdować się pod opieką kardiologa. Warto wiedzieć, że dzieci nie mogą zarażać PIMS.