Oddział pediatrii przenosi się do Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II

Oddział pediatrii przenosi się do Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II

Z dniem 1 lipca zmianie ulegnie lokalizacja pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, która zostanie przeniesiona do Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II. Na nowym miejscu, przy ulicy Komeńskiego, młodzi pacjenci będą mogli korzystać z usług lekarskich.

Szef placówki przyjmującej oddział pediatryczny, Mirosław Gorbaczewski, wyraził na konferencji prasowej dnia 24 czerwca swoją dumę z faktu przejęcia działalności tego oddziału. Przez ostatnie 36 lat funkcjonował on bowiem w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Teraz cały zespół ma możliwość kontynuacji pracy w ramach instytucji miejskiej. Choć oddział jest już gotowy do działania i przeprowadzki, potrzebne są jednak osoby, które będą tam pracowały – lekarze i pielęgniarki. Swoje otwarcie planuje na 1 lipca.

Decyzja o utworzeniu oddziału pediatrycznego w Elblągu była podejmowana od dwudziestu lat. Dyrektorka WSZ, Elżbieta Gelert, wyraziła wdzięczność za realizację tego pomysłu. Nowo utworzony oddział będzie miał 41 miejsc dla pacjentów, a dodatkowo przeniesiona zostanie do niego poradnia neurologii dziecięcej.

W ramach placówki działają już oddział chirurgii dziecięcej i dwie poradnie specjalistyczne. Dodanie pediatrii i poradni neurologii dziecięcej stworzy centrum pediatryczne. W przyszłości planowane jest uruchomienie dodatkowych elementów i rozbudowanie działalności. Wśród pomysłów są opieka zdrowotna pediatryczna oraz opieka nocna i świąteczna. Taka zmiana nie wpłynie jednak znacząco na pacjentów – zespół lekarski pozostanie ten sam, a warunki leczenia mogą okazać się nawet lepsze niż dotychczas.

Roczna liczba hospitalizacji w oddziale pediatrycznym wynosi od 2600 do 2800. Elżbieta Gelert zauważa wzrost liczby pacjentów po zamknięciu pediatrii w Nowym Dworze Gdańskim, Pasłęku i Braniewie.

Pediatria nocna i świąteczna również zniknie z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Docelowo ma ją przejąć szpital miejski, co wymaga jednak czasu i uzupełnienia personelu. Jak zapewnia dyrektor Gorbaczewski, starania o podpisanie umowy z NFZ w tej sprawie są już prowadzone.

W miejscu dotychczasowej pediatrii, Wojewódzki Szpital Zespolony planuje uruchomienie oddziału hematologii i stacji dializ.