Nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt: zakaz łańcuchów, obowiązkowe czipowanie i zwiększone kary za znęcanie się

Nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt: zakaz łańcuchów, obowiązkowe czipowanie i zwiększone kary za znęcanie się

Planowany jest obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt, współtworzony przez cztery różne organizacje. Celem proponowanych zmian jest poprawa warunków życia naszych czworonożnych przyjaciół. Wśród postulowanych zmian znajduje się całkowite wyeliminowanie możliwości użycia łańcuchów, wprowadzenie powszechnego obowiązku czipowania zwierząt domowych oraz zaostrzenie konsekwencji prawnych za okrucieństwo wobec zwierząt. Projekt trafi do Sejmu, gdy zebrana zostanie wymagana liczba 100 tysięcy podpisów. W Elblągu również ruszyła akcja zbierania podpisów pod tym projektem.

Organizacje, które inicjują projekt nowelizacji ustawy – OTOZ Animals, Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt, Mondo Cane i Akcja Demokracja – proponują szereg istotnych zmian. Są to m.in.: zakaz używania łańcuchów (psy miałyby być utrzymywane w kojcach), czipowanie wszystkich zwierząt domowych, obowiązkowa sterylizacja i kastracja zwierząt nienależących do hodowli, zakaz fajerwerków hukowych, a także zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami (do 5 lat więzienia) i za zabójstwo zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem (do 8 lat więzienia).

Nowelizacja zawiera również propozycje ograniczenia działalności nielegalnych hodowli poprzez utworzenie rejestru hodowli pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Proponowane zmiany prawne obejmują także definiowanie warunków dobrostanu zwierząt w hodowlach i wymóg rejestracji takiej organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zaproponowano także zakaz sprzedawania zwierząt domowych przez internetowe portale aukcyjne i handlowe. Wśród sugestii jest także stworzenie państwowego systemu informacji o schroniskach dla zwierząt bezdomnych oraz zakaz egzekucji komorniczej na zwierzętach domowych i sprzedaży produktów pochodzących od zwierząt domowych.

Dla nas, najważniejsza jest propozycja wprowadzenia obowiązku czipowania zwierząt – mówi Agnieszka Wierzbicka, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt OTOZ Animals w Elblągu. Jeśli pies z czipem trafi do schroniska, łatwo jest zidentyfikować jego właściciela. Ważna jest również sterylizacja psów niezwiązanych z hodowlami. Każdego roku, na początku czerwca, schronisko pełne jest młodych, sześciomiesięcznych psów, które były prezentami świątecznymi. Przychodzą wakacje i nagle okazuje się, że nie ma co zrobić ze zwierzakiem. Sterylizacja zdecydowanie zmniejszyłaby liczbę bezdomnych psów i dałaby im szansę na adopcję – dodaje Agnieszka Wierzbicka.