MOSiR w Elblągu kończy pełnić funkcje miejsca mieszkalnego dla obywateli Ukrainy od 15 grudnia
Elbląski budynek MOSiR, lokalizowany przy ulicy Brzeskiej, nie będzie już od 15 grudnia pełnił funkcji miejsca zamieszkania dla osób pochodzących z Ukrainy. Wojewoda warmińsko-mazurski podjął decyzję o zakończeniu współpracy z miastem Elbląg w tej sprawie. Jak powiedział nam rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego, Krzysztof Guzek, decyzja ta dotyczy obiektów, w których rezyduje najmniej osób, a taka jest sytuacja w przypadku Elbląga.
Pierwotnie były hotel MOSiR miał zostać wystawiony na sprzedaż, jednak plany zmieniły się w 2022 roku. Wówczas to miejskie władze Elbląga postanowiły przeznaczyć ten obiekt na tzw. zbiorowe zakwaterowanie dla 35 Ukraińców. Dzięki porozumieniu z wojewodą warminsko-mazurskim miasto zapewniło lokale, zaś wojewoda dofinansował ich utrzymanie z budżetu państwa. Na terenie całego regionu powstało około 150 takich miejsc, z których jeden znajdował się w Elblągu. Obecnie działa ich tylko 15, a do końca roku planowane jest utrzymanie jedynie kilka z nich.
Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego, na nasze pytania odpowiada, że decyzje o zamykaniu obiektów wynikają z zaleceń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Najpierw pod lupę biorą się te miejsca, w których przebywa najmniej osób. Tak jest właśnie z Elblągiem. Jak dodaje, wszystkie osoby, które spełniają warunki ustawowe na dzień 15 grudnia, otrzymają propozycje przeniesienia do innych obiektów zarządzanych przez wojewodę.
Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie mówi, że nie planuje utworzenia kolejnego obiektu zbiorowego zakwaterowania w Elblągu. Podkreśla też, że samorząd i uchodźcy zostali uprzedzeni o tej decyzji znacznie wcześniej. Zaznacza również, że możliwość skorzystania z nowych lokalizacji jest opcjonalna. O możliwych miejscach relokacji mieszkańcy dowiedzą się kilka dni przed datą zmiany. Obecnie proponowane są okolice Olsztyna i Ostródy.
W Elblągu do tej pory z obiektu przy ul. Brzeskiej korzystało 18 osób. Co stanie się z nimi teraz? Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu informuje, że osoby, które nie mają możliwości samodzielnego utrzymania powinny zgłosić się do punktu recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy, który znajduje się w byłym Domu Studenckim nr 11, przy ulicy Żołnierskiej 14B w Olsztynie. Po sprawdzeniu dokumentów zostaną im wskazane nowe miejsca mieszkalne, do których będą musieli dotrzeć we własnym zakresie.
Łukasz Mierzejewski dodaje, że dla 18 uchodźców z Ukrainy przewidziano miejsce w hotelu w Karnitach, koło Miłomłyna, który oferuje lepsze warunki mieszkaniowe niż obiekt w Elblągu przy ul. Brzeskiej 41. Dzieci z Ukrainy będą miały możliwość kontynuacji nauki w polskich szkołach, ponieważ do hotelu dojeżdża autobus szkolny.
Na podstawie decyzji wojewody warmińsko-mazurskiego, budynek przy ul. Brzeskiej zostanie zamknięty dla Ukraińców 15 grudnia. Łukasz Mierzejewski zaznacza, że władze Elbląga nie dysponują środkami ani lokalami, które mogłyby zaspokoić potrzeby osób mieszkających do tej pory w byłym hotelu przy ul. Brzeskiej. Nie przewiduje również zawarcia nowej umowy między wojewodą warmińsko-mazurskim a prezydentem Elbląga.