Innowacyjne zbiorniki retencyjne w Ochotniczych Strażach Pożarnych pomogą zmniejszyć zużycie wody pitnej podczas gaszenia pożarów
Wiosną 2025 roku, na terenach działania Ochotniczych Straży Pożarnych w miejscowościach Markuse, Żurawiec i Krzewsko zostaną zbudowane zbiorniki retencyjne. Te innowacyjne rozwiązania mają na celu ograniczenie ilości wody pitnej, która jest wykorzystywana do gaszenia pożarów. Strażacy ochotnicy obserwujący zmiany klimatyczne na przestrzeni lat, przy wsparciu lokalnej gminy, starają się dostosowywać do nich, jednocześnie promując takie działania wśród mieszkańców.
Rozwiązanie zastosowane przez prezes Gminnego Zakładu Komunalnego w Markusach, powstało w 2022 roku i stanowi nowatorskie podejście dla regionu. Prace nad projektem obejmowały procesy koncepcyjne, projektowanie, uzyskiwanie wszelkich potrzebnych pozwoleń i zgód. Wykonawca prac został już wybrany – prace mają ruszyć w najbliższych tygodniach, a zakończenie planowane jest na marzec 2025 roku.
Robert Kałmuczak, prezes GZK w Markusach, podkreśla, że oprócz hydrantów nadal pełniących swoją funkcję przy OSP, zbiorniki retencyjne staną się dodatkowym zaopatrzeniem w wodę dla strażaków. Pierwsze zbiorniki powstaną w gminie Markuse, Żurawcu i Krzewsku. Każdy z nich będzie miał po 200 m kwadratowych powierzchni i odpowiednie urządzenia do tankowania pojazdów strażackich. Koszt inwestycji to ponad 1,5 mln złotych netto, które GZK w Markusach pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa warmińsko-mazurskiego.
W jednostce OSP Krzewsk w gminie Markusy służbę pełni 35 osób, które biorą udział w różnego rodzaju akcjach. Jest to wyjątkowa jednostka, wpisana w Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, gdyż dysponuje cysterną do gaszenia pożarów, często wykorzystywaną w wielu akcjach, również w Elblągu.
Świadomość znaczenia gospodarowania wodą wzrasta. Inwestuje się w sprzęt, który ogranicza jej zużycie – na przykład w węże o mniejszej średnicy oraz specjalne lance zakupione dzięki sponsorom. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne dotarcie do konkretnego miejsca źródła pożaru, zużywając przy tym znacznie mniej wody.
OSP w Krzewsku zauważa, że klimat się zmienia. Rosnąca liczba interwencji związanych ze skutkami wichur, nagłych i intensywnych opadów, a nawet z pomocą przedmedyczną stanowi o tym dowód. Dlatego jednostka inwestuje nie tylko w sprzęt gaśniczy, ale również medyczny – pozyskał zewnętrzny defibrylator AED oraz plecak medyczny.
Zwiększa się ilość interwencji związanych ze skutkami pogodowymi – coraz częściej strażacy wyjeżdżają do zerwanych przez wichurę dachów czy powalonych przez wiatr drzew. Woda do gaszenia pożarów czerpana z rzek i rowów melioracyjnych jest ciągle dostępna w gminie Markusy, jednak już zdarzyły się sytuacje, kiedy jej pobranie było utrudnione przez niski stan.
Trzy nowe zbiorniki retencyjne, które powstaną przy remizach, ułatwią pracę strażakom. W ostatnich tygodniach zarząd województwa podpisał umowę na dofinansowanie podobnych zbiorników z kolejnymi gminami o łącznej wartości 5 milionów złotych. Z takiego dofinansowania skorzystała również gmina Milejewo, która otrzymała 417 tys. zł.
Potwierdzeniem zmian klimatycznych są również opinie mieszkańców gminy Markusy. Widać je na przykład w rolnictwie, gdzie coraz więcej pól jest zasiewanych kukurydzą, a buraki cukrowe zbiera się nawet w grudniu. Rolnicy dostosowują się do nowych warunków, m.in. poprzez dobór odmian roślin bardziej odporne na niedobór wody czy zmieniając technologię upraw.