Elbląski Szpital Miejski kończy kolejny rok z zyskiem, sukcesem okazało się włączenie Centrum Rehabilitacji

Elbląski Szpital Miejski kończy kolejny rok z zyskiem, sukcesem okazało się włączenie Centrum Rehabilitacji

Elbląski Szpital Miejski ma powody do zadowolenia, po raz kolejny finałowy bilans rocznej działalności jest na plus. Tym razem placówka może pochwalić się zyskiem nieco przekraczającym milion złotych. Dodatkowo, szpitalowi udało się doprowadzić do porządku Centrum Rehabilitacji, które dzięki decyzji Rady Miejskiej stało się integralną częścią szpitala w minionym roku.

Zaakceptowanie sprawozdania finansowego za ubiegły rok Elbląskiego Szpitala Miejskiego będzie jednym z punktów najbliższego czwartkowego posiedzenia Rady Miejskiej. Wtorkowe spotkanie komisji finansowo-budżetowej przyniosło jednomyślną akceptację tego dokumentu ze strony radnych.

Małgorzata Kościn, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych w Szpitalu Miejskim w Elblągu, podkreśla: „Rok 2023 zamknęliśmy zyskiem rzędu 1 miliona 48 tysięcy złotych. Realizowane przez nas inicjatywy inwestycyjne osiągnęły wartość 71 milionów 699 tysięcy złotych. Największy z nich to budowa bloku operacyjnego oraz modernizacja oddziałów szpitala, na co przeznaczyliśmy łącznie 58 milionów 835 tysięcy złotych. Na koniec roku nie mieliśmy żadnych wymagalnych zobowiązań. Biegli rewidenci nie mieli żadnych zastrzeżeń do naszego sprawozdania, które zostało też zatwierdzone przez Radę Społeczną szpitala.”

Dyrektor placówki, Mirosław Gorbaczewski, który jest na czele szpitala od prawie dwóch dekad, z dumą zaznacza, że instytucja przez cały ten czas notowała dodatnie wyniki finansowe. „Nadal pokrywamy straty wynikające z połączenia Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego ze Szpitalem Miejskim w 2016 roku” – dodaje Gorbaczewski.

Pozostałe straty do pokrycia liczone są jeszcze w milionach złotych. Dyrektor Gorbaczewski zapewnia, że sytuacja jest stale monitorowana: „Każdy rok to inny scenariusz. Na przykład, od lipca planowany jest wzrost cen energii elektrycznej, co może skutkować podwyżką kosztów usług podwykonawców oraz innych aspektów. Wzrośnie także płaca minimalna. Istnieje wiele niewiadomych w najbliższym czasie. Dążymy do tego, aby szpital mógł działać bez przeszkód” – mówi w rozmowie z redakcją.

Dyrektor Gorbaczewski deklaruje, że po zakończeniu budowy nowego bloku operacyjnego oraz modernizacji oddziałów, placówka nie przestaje inwestować. „Planujemy nowe projekty, o których wkrótce poinformujemy. Już w tym roku zamierzamy wziąć udział w pierwszych konkursach” – zapewnia Gorbaczewski.

Z raportu za rok 2023 wynika, że decyzja o dołączeniu do Szpitala Miejskiego Centrum Rehabilitacji z ulicy Królewieckiej okazała się strzałem w dziesiątkę. „Centrum Rehabilitacji wraz z całością działu rehabilitacji wygenerowały na koniec roku dodatni wynik finansowy. Nic się nie zmieniło pod względem funkcjonowania Centrum. Kontrakt z NFZ pozostał bez zmian, pracownicy mają pełne ręce roboty. Zmniejszyła się jedynie obsługa administracyjna, co skutkuje niższymi kosztami”- opisuje sytuację dyrektor szpitala.

Gorbaczewski dodaje: „Cała rehabilitacja jest uzależniona od NFZ, bo to jest jedyne miejsce, gdzie nie zawsze płacą za nadlimity. Bierzemy na siebie tę odpowiedzialność za ostateczny wynik, bo nie wiemy, czy nadlimity zostaną zapłacone, ale nie chcemy odmawiać pacjentom. Centrum Rehabilitacji nie będzie świadczyło usług rehabilitacyjnych na zasadach komercyjnych. W Elblągu jest wiele miejsc oferujących takie usługi, nie muszą one być związane bezpośrednio ze szpitalem” – kończy dyrektor Gorbaczewski.