Czy szczepienia na koronawirusa będą obowiązkowe? Premier przedstawił najważniejsze zasady szczepień
Pierwszą zasadą szczepień na koronawirusa ma być ich dobrowolność. Co ważne, będą one również bezpłatne. Premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji przedstawił w jaki sposób będzie przebiegał proces szczepień.
Każda osoba, która będzie chciała zaszczepić się na koronawirusa, będzie mogła zarejestrować się przez internet lub tradycyjnie. Później będzie trzeba udać się do punktu szczepienia i je wykonać. Po 21 dniach cały proces zostanie powtórzony. Wszystko ma być zorganizowane w jak najprostszy sposób. Premier dodał również, że całą logistyką dotyczącą programu szczepień rząd zajmuje się już od końca października. Zapewnił, że ze szczepienia skorzystają tylko osoby, które będą tego chciały i nie poniosą za to żadnej opłaty. Będą one dostępne w każdej gminie.
Kiedy rozpoczną się szczepienia?
W połowie grudnia ma rozpocząć się akcja informująca o programie szczepień, zachęcająca do skorzystania z nich. Już teraz rozpoczną się nabory do grup szczepieniowych, NFZ ma opublikować ich warunki najpóźniej jutro. Zakwalifikowana zostanie każda osoba, która się zgłosi. Premier relacjonował także, że najtrudniejszym zadaniem jest sprowadzenie szczepionki do Polski.
Kto będzie mógł zaszczepić się jako pierwszy?
Według ustalonych zasad jako pierwsi będą mogli zaszczepić się Polacy z czterech grup. Na początku taką możliwość otrzymają lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz wszyscy inni przedstawiciele służb medycznych. Później zaszczepieni będą mieszkańcy domów opieki społecznej oraz pomocy społecznej. Następnie przedstawiciele służb mundurowych, którzy biorą udział w działaniach przeciwko koronawirusowi. Czwarta grupa, która otrzyma szczepienie w pierwszej kolejności jest największa. Mowa o emerytach powyżej 70. roku życia. W pierwszym etapie zaszczepionych ma być około 6,5-7 milionów Polaków. Celem jest jednak to, aby łącznie zaszczepić nawet 80% polskiego społeczeństwa.