Czy Lany Poniedziałek jest wartą kultywowania tradycją?
Śmigus-dyngus, obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny, to świąteczna polska tradycja polegająca na wzajemnym oblewaniu się wodą przez młodszych i starszych uczestników. W tym dniu dzieci i młodzież zwyczajowo niosą wodę, oblewając nią przyjaciół, rodzinę i przechodniów, a także tworzą grupy, w których odbywają się zabawy. Ta radosna i lekka okazja niesie ze sobą również symbolikę chrześcijańską, odzwierciedlającą motywy oczyszczenia i odmłodzenia.
Nie należy jednak zapominać, że zwyczaj ten ma w Polsce długą i bogatą historię, często kojarzoną z wiosną, oczyszczeniem i odnową. Zabawa i wzajemne oblewanie się wodą może być jedyną okazją do spotkania z bliskimi i odpoczynku po trudach zimowego sezonu.
Początkowo Śmigus Dyngus był związany z wiosennymi ceremoniami i praktykami oczyszczającymi, mającymi na celu odpędzenie negatywnych energii i promowanie płodności upraw. W tym czasie woda była przede wszystkim skrapiana na polach uprawnych i uprawach, zanim została użyta na osobach prywatnych. Uważano, że woda ma właściwości oczyszczające i odmładzające, a oblanie nią ludzi miało przynieść szczęście i dobrobyt.