Budżet Obywatelski, sposóbem na brak miejsc parkingowych w Elblągu?

Budżet Obywatelski, sposóbem na brak miejsc parkingowych w Elblągu?

Mieszkańcy Elbląga borykający się z niedostatkami miejsc postojowych w różnych częściach miasta, zgłosili pomysł na budowę dodatkowego parkingu. Według ich propozycji, stworzone w ramach Budżetu Obywatelskiego dla okręgu numer 1, nowe miejsca parkingowe miałyby pojawić się w pasie drogowym przy ulicy Lubranieckiej.

Twoje inicjatorzy tego projektu, Marzena Nowakowska i Rafał Wiśniewski, zauważyli potrzebę utworzenia dodatkowych miejsc postojowych przy wspomnianej ulicy i zaproponowali to rozwiązanie w Budżecie Obywatelskim. Realizacja tej koncepcji wymagałaby jednak znacznej sumy około 600 tysięcy złotych.

Niezależnie od zgłoszonego pomysłu, Departament Urbanistyki i Architektury podkreślił, że obszar składający się z dwóch działek drogowych nie jest objęty obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego na terenach należących do Gminy Miasto Elbląg. Dlatego też jakiekolwiek prace budowlane na tych terenach, takie jak budowa parkingów dla samochodów osobowych, musiałby być poprzedzone uzgodnieniami z zarządcą dróg publicznych w Elblągu.

Departament Zarządu Dróg pozytywnie ocenił kwestię miejsc parkingowych na działce numer 66/3, natomiast negatywnie podszedł do koncepcji dotyczących działek numer 66/2 i 67/13. Powodem jest m.in. konieczność wycinki drzew ze względu na obręb skrzyżowania z ulicą Browarną oraz parametry geometryczne pasa drogowego. Kolejnym utrudnieniem okazała się zbyt mała odległość do okien budynku. Opinia ta, choć pozytywna, zawiera zastrzeżenie dotyczące potencjalnej przebudowy sieci i możliwej niewystarczającej kwoty na realizację zadania.

Budżet Obywatelski na rok 2025 otrzymał łącznie 183 wnioski, z czego 86 dotyczyło projektów inwestycyjnych w okręgach, a 56 to inicjatywy ogólnomiejskie. W tej edycji zgromadzono fundusze w wysokości 4,2 milionów złotych, które zostaną podzielone pomiędzy pięć okręgów (po 620 tysięcy złotych dla każdego) oraz inicjatywę ogólnomiejską (1,1 miliona złotych). Dodatkowo, w każdym z okręgów zostanie przeznaczona kwota 30 tysięcy złotych na małe projekty, z tym zastrzeżeniem, że wartość każdego z nich nie może przekroczyć 10 tysięcy złotych.