Betlejemskie Światło Pokoju w Elblągu: Symbol braterstwa i miłości przekazany przez harcerzy

Betlejemskie Światło Pokoju w Elblągu: Symbol braterstwa i miłości przekazany przez harcerzy

Elbląg stał się kolejnym miastem, które otrzymało Betlejemskie Światło Pokoju od przedstawicieli Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP). Światło to jest znakiem braterstwa, troski oraz aspiracji do stworzenia lepszego świata, jak podkreślają harcerze. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć dokumentującej to wydarzenie.

Światło Pokoju zostało przekazane Związkowi Harcerstwa Polskiego przez słowackich skautów podczas niedzielnej ceremonii. 17 grudnia to wyjątkowa data dla mieszkańców Elbląga, gdyż właśnie tego dnia uroczyste przekazanie miało miejsce w katedrze św. Mikołaja.

Symboliczne znaczenie tego światła jest nieocenione – niesie ze sobą poczucie przyjaźni i miłości. Według phm. Tomasza Bocońa, komendanta Hufca Elbląg ZHP, każdy dom powinien błyszczeć tym światełkiem w okresie świąt. Hasło tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „Kochaj czynem”. Komendant zachęca wszystkich, aby dzielić się miłością, czynić dobro i nie pozostawać obojętnym na potrzeby innych.

Po ceremonii w katedrze św. Mikołaja, światło przekazane zostało mieszkańcom Elbląga. Harcerze podkreślają, że jest to znak braterstwa, troski i chęci poprawy świata. Światło będzie przekazywane również do parafii, szkół, szpitali, urzędów oraz domów, jako przypomnienie o wartościach takich jak miłość, pokój i solidarność.

Pani Ada, jedna z mieszkanek Elbląga, uważa to za ważne wydarzenie w okresie przedświątecznym. Chce ona spędzić ten czas w spokoju i ciszy, modlić się i zastanowić nad wieloma sprawami życiowymi.

Betlejemskie Światło Pokoju jest coroczną akcją harcerską i skautową. Przed Świętami Bożego Narodzenia symboliczny ogień jest zapalany w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. W tym roku, ze względu na trwającą tam wojnę, światło zostało zapalone w Christkindl w Górnej Austrii – mieście partnerskim Betlejemu. Płonie tam przez cały rok i stamtąd austriaccy skauci przewieźli je na Słowację. Następnie polscy skauci odebrali je od swoich słowackich kolegów w Zakopanem – dodał phm. Tomasz Bocoń.