W poszukiwaniu zaginionych ulic Modrzewiny: Historia Józefa Lassoty, Józefa Karpińskiego, Włodzimierza Sierzputowskiego i Aleksandry Gabrysiak

W poszukiwaniu zaginionych ulic Modrzewiny: Historia Józefa Lassoty, Józefa Karpińskiego, Włodzimierza Sierzputowskiego i Aleksandry Gabrysiak

W dzielnicy Modrzewina w Elblągu, znane były ulice nazwane na cześć Józefa Lassoty, Józefa Karpińskiego, Włodzimierza Sierzputowskiego i Aleksandry Gabrysiak. Te honorowe patronaty mają zostać jednak teraz zawieszone, co zostanie poddane pod dyskusję podczas najbliższej sesji radnych. Powodem tej decyzji są zmiany w planach urbanistycznych miasta.

Pomysł nadania tych ulic swoim patronom powstał w 2011 roku, kiedy realizowany był miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Modrzewina Północ. Celem było uhonorowanie osób zasłużonych dla Elbląga. Niestety, plan nie zakończył się sukcesem i fizycznie ulice te nigdy nie powstały. Ostatecznie, we wrześniu poprzedniego roku Rada Miejska postanowiła zmienić przeznaczenie tych terenów na obiekty produkcyjne, składy, magazyny lub zabudowę usługową.

Jednak to nie koniec patronatu tych znakomitych osób. Obecnie trwają prace nad nowym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dla innej części Modrzewiny Północ, a po jego uchwaleniu, patronami ulic w tym rejonie miasta zostaną ponownie Józef Lassota, Józef Karpiński, Włodzimierz Sierzputowski i Aleksandra Gabrysiak – tak przynajmniej obiecują urzędnicy.

Józef Lassota, historyk i bibliotekarz, zasłynął jako badacz historii Elbląga i kultury miasta w okresie staropolskim. Józef Karpiński, znany muzyk, założył szkołę muzyczną, chór i orkiestrę szkolną, które były stałym elementem uroczystości miejskich. Włodzimierz Sierzputowski, jako architekt i konserwator zabytków, przyczynił się do ochrony wielu cennych budowli Starego Miasta. Z kolei Aleksandra Gabrysiak, nazywana Doktor Olą, była inicjatorką i organizatorką Domu Samotnej Matki i hospicjum, a także zasłynęła pomocą udzielaną osobom walczącym z nałogami.