Siódma rocznica powstania 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej obchodzą swoją rocznicę 13 maja, co jest jednym z najważniejszych dni w ich kalendarzu. To nie jest przypadkowy dzień, ma on bowiem głęboki związek z historycznymi korzeniami brygady.
Otwarcie obchodów miało miejsce 8 maja podczas ceremonii w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. W trakcie tego wydarzenia dowódca brygady, płk Jarosław Kowalski, wręczył certyfikaty uznania i podziękowania zarówno żołnierzom, jak i osobom spoza jednostki, które przyczyniają się do jej funkcjonowania. Wśród odznaczonych znaleźli się przedstawiciele instytucji wojskowych, administracji publicznej oraz pracodawcy.
9 maja na terenie jednostki odbył się uroczysty apel poprzedzony mszą świętą w intencji żołnierzy w kościele w Bartągu. Dowódca brygady wręczył kolejne odznaczenia. Podczas swojego przemówienia zaznaczył, że ostatnie 7 lat to okres intensywnego rozwoju 4W-MBOT. Płk Kowalski podkreślił, że mieszkańcy Warmii i Mazur wiedzą, że mogą polegać na wsparciu brygady w najbardziej krytycznych momentach.
Brygada składa się przede wszystkim z ponad 3,5 tysiąca żołnierzy. Choć powody służby są różne, większość z nich motywuje patriotyzm. Wielu żołnierzy 4W-MBOT wyraża satysfakcję ze służby, w tym plut. Kamila, która stwierdziła podczas obchodów, że służba wojskowa to jej spełnienie i najlepsza decyzja, jaką mogła podjąć.
Podobnie szer. Kuba wyraził swoje marzenia o noszeniu munduru, mówiąc, że wojsko to nie tylko miejsce pracy, ale także jego pasja. Przed rozpoczęciem służby pracował w mediach i bez wahania skorzystał z okazji do wstąpienia do wojska.
Obchody rocznicy brygady upamiętniają bitwę pod Murowaną Oszmianką, której 3 Wileńska Brygada AK brała udział, a teraz jej tradycje kontynuuje 4W-MBOT. Bitwa ta miała miejsce 13-14 maja 1944 r. i zakończyła się zwycięstwem Polaków. Delegacja 4W-MBOT odwiedziła także Warszawę, aby złożyć kwiaty w miejscu śmierci ich patrona, ppłk. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec”, dowódcy 3 Wileńskiej Brygady, zamordowanego po sfingowanym procesie 11 maja 1951 r. w więzieniu mokotowskim.