7 i 21 kwietnia zdecyduje o przyszłości samorządu Elbląga: kto zgłosi swoją kandydaturę?
Po ogłoszeniu przez premiera Donalda Tuska, że wybory samorządowe odbędą się 7 i 21 kwietnia, nasuwa się pytanie, kto będzie ubiegał się o stanowisko prezydenta w Elblągu. Premier wyraził nadzieję, że kwiecień okaże się pomyślnym okresem dla samorządu w Polsce. Obecny prezydent miasta, Witold Wróblewski, już potwierdził, że nie zamierza startować w tych wyborach.
Premier Tusk podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem posiedzenia rządu zapowiedział decyzję o wyznaczeniu terminów wyborów samorządowych na 7 i 21 kwietnia. Zaznaczył jednak, że formalnie musi jeszcze przesłać to rozporządzenie do Państwowej Komisji Wyborczej wraz z kalendarzem wyborczym.
Premier dodał, że rozpoczyna tym samym oficjalny kalendarz wyborczy dla samorządu. Zapewnił również, że utrzymuje regularne kontakty z przedstawicielami samorządu i po uzyskaniu formalnego zatwierdzenia kalendarza przez Państwową Komisję Wyborczą – co Donald Tusk uważa za formalność – rozpoczną się tak ważne dla lokalnej społeczności i codziennego życia obywateli wybory.
Według Kodeksu Wyborczego, termin wyborów samorządowych musi znajdować się między 31 marca a 23 kwietnia 2024 roku. W Elblągu do kandydowania na prezydenta miasta zamierza się zgłosić Michał Missan, obecny wiceprezydent miasta. Informacje mówią również o potencjalnym starcie Stefana Rembelskiego, który prawdopodobnie wystartuje z własnego komitetu wyborczego. Wśród kandydatów Prawa i Sprawiedliwości pojawia się nazwisko Andrzeja Śliwki, byłego ministra w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.
Witold Wróblewski, obecny prezydent Elbląga, podjął decyzję o rezygnacji z ubiegania się o kolejną kadencję.