Planowany projekt dużych inwestycji: Apartamenty i hotel może powstać w pobliżu Porta Mare w Elblągu
W planach jest realizacja kolejnego ambitnego projektu na lewym brzegu rzeki Elbląg. W pobliżu Porta Mare, dokładnie przy ulicy Warszawskiej, ma zostać zbudowany kompleks mieszkalno-gastronomiczny, obejmujący apartamentowiec oraz hotel. Na jakim etapie są obecnie te plany?
Projekt przewiduje wzniesienie dwóch oddzielnych budynków przy ulicy Warszawskiej. Pierwszy z nich ma pełnić funkcję apartamentowca z około 100 mieszkaniami na sprzedaż. Przy tym budynku zostanie utworzonych również 14 miejsc do cumowania łodzi. – Kompleks Riverside Apartments będzie obsługiwany przez ruch turystyczny, motorowodny i jachtowy na tej części rzeki Elbląg – informuje Michał Kubicki, prezes Omega Asset Management. Projekt tej budowli został zaprojektowany przez tę samą firmę, która stworzyła Porta Mare, czyli Pas Projekt.
– Nasza budowla będzie się różniła pod względem architektonicznym. Nie chcemy tworzyć tutaj kolejnej ciągłej elewacji, podobnie jak na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Tutaj powstanie coś zupełnie innego, ale jakość materiałów elewacyjnych będzie nawiązywać do Porta Mare – tłumaczy inwestor.
Planowane jest również powstanie hotelu, będącego częścią jednej z międzynarodowych sieci hotelowych, obok Riverside Apartments. Liczba pokoi w hotelu będzie zależna od operatora i standardu, ale przewiduje się, że znajdzie się tam od 70 do 90 pokoi. Michał Kubicki dodaje: – Prowadzimy rozmowy z kilkoma międzynarodowymi sieciami hotelowymi, które są zainteresowane tą lokalizacją. Szukamy także inwestora, który zechciałby być właścicielem hotelu należącego do jednej z największych międzynarodowych sieci hotelowych.
Przypomnijmy, że przetarg na użytkowanie wieczyste terenu przy ulicy Warszawskiej o powierzchni około 0,7 hektara, na którym mają powstać te inwestycje, miasto rozpisało na początku 2022 roku. Teren ten przez lata był zaniedbany i znajdują się tam pozostałości po niegdyś funkcjonującej tam przystani WOPR – hangar i magazyn w złym stanie technicznym. Czworo oferentów stanęło do przetargu. Zwycięzca oferował za użytkowanie wieczyste nieruchomości 2 mln 370 tys. zł (netto), znacznie przewyższając cenę wywoławczą, która wynosiła 545 tys. 500 zł. Umowa jednak nie została podpisana. Ministerstwo Infrastruktury nie wyraziło zgody na ten krok, ze względu na położenie działki w granicach portu w Elblągu. Ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Ministerstwa Infrastruktury.
Prezes Omega Asset Management, Michał Kubicki, tłumaczy: – Mieliśmy konkretny plan na to miejsce od samego początku, ale ministerstwo zepsuło nam te plany i wszystko się opóźniło. Od rozstrzygnięcia przetargu niedługo miną 2 lata. Dopiero dzisiaj (19 stycznia) podpisałem umowę warunkową o ustanowieniu użytkowania wieczystego. Prawdopodobnie w połowie stycznia przyszłego roku podpiszemy ostateczną umowę i będziemy mieli w ręku akt notarialny. To umożliwi nam podjęcie kolejnych kroków, takich jak sporządzenie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę.
Obecnie inwestycja jest na początkowym etapie planowania. Inwestor dodaje: – W najlepszym scenariuszu, jeśli uda nam się dopełnić wszystkich formalności i uzyskać wszelkie zgody, rozpoczniemy budowę za rok.
Michał Kubicki podkreśla: – Elbląg to miasto z ogromnym potencjałem, które czeka na odkrycie. Sam nie byłem tu przez 25 lat. Gdy 2,5 roku temu znów się tu pojawiłem, byłem zdumiony tym, co zobaczyłem. Piękną starówkę, zagospodarowane nabrzeże. Postanowiłem zainwestować w to miejsce. Jako entuzjasta sportów wodnych, bardzo podoba mi się ta lokalizacja. Nie ukrywam, że na moją decyzję miał wpływ również przekop Mierzei Wiślanej.