Leśnicy planują zebrać 80 ton żołędzi tej jesieni
Nadleśnictwa podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Olsztynie mają ambitny plan zebrania aż 80 ton żołędzi w nadchodzącej jesieni. Jak informuje PAP, rzecznik olsztyńskich Lasów Państwowych, Adam Pietrzak, zauważa, że proces zbierania będzie w tym roku ułatwiony ze względu na mniejszą ilość dzików oraz zmniejszoną konkurencję o te leśne owoce.
Adam Pietrzak, pełniący funkcję rzecznika prasowego RDLP w Olsztynie, udzielił informacji PAP, że pracownicy lasu będą skupiać się na zbieraniu żołędzi z dębów szypułkowych i bezszypułkowych.
Zbiory żołędzi są realizowane na specjalnie wybranych obszarach leśnych, które są określane przez leśników jako drzewostany nasienna. Jak podkreślił Pietrzak, są to miejsca charakteryzujące się wysoką jakością i zdrowiem drzew, zapewniając, że wyhodowane z tych żołędzi sadzonki również będą silne i zdrowe.
Po zebraniu żołędzie zostaną przesłane do oceny, która ma na celu sprawdzenie zdrowia nasion oraz ich zdolności do kiełkowania. Kolejnym etapem jest proces spławiania, po którym poddawane są termoterapii.
Po wykonaniu wszystkich zabiegów i uzyskaniu pozytywnej oceny, żołędzie są gotowe do posiania w szkółce leśnej. Część z nich zostanie wysiana jesienią, a reszta przechowywana w specjalnych chłodniach i posiana na wiosnę.
Przewiduje się, że z jednego kilograma żołędzi uda się wyhodować około 125 sztuk sadzonek. „Jeśli przeliczymy to na 80 ton nasion zebranych w tym roku, otrzymamy 10 milionów sadzonek,” – wyliczył rzecznik. Dodatkowo podkreślił, że za dwa lub trzy lata – okres hodowli rośliny w szkółce leśnej – sadzonki zostaną posadzone w lasach zarządzanych przez nadleśnictwa z Olsztyna.