105. rocznica powstania Policji Państwowej: Odznaczenia i awanse dla elbląskich funkcjonariuszy

105. rocznica powstania Policji Państwowej: Odznaczenia i awanse dla elbląskich funkcjonariuszy

Na terenie całego kraju, w tym także w Elblągu, odbyły się uroczystości z okazji 105. rocznicy powstania Policji Państwowej. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu świętowali na Starówce, gdzie wybrano 17 lipca jako dzień obchodów. Tego dnia awansowano aż 105 policjantów, a dodatkowo 14 zostało odznaczonych za swoją służbę.

Policja Państwowa, organ stojący na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, została powołana do życia 4 lipca 1919 roku, w czasach II Rzeczypospolitej. Pamięć o tej tradycji jest nadal żywa – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 24 lipca Świętem Policji w lipcu 1995 roku.

Przed i po 24 lipcu, na cześć tego ważnego święta, organizowane są różnego rodzaju uroczystości. Odbywają się one nie tylko w Komendzie Głównej Policji, ale także we wszystkich komendach wojewódzkich i powiatowych.

Obchody Święta Policji w Elblągu rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze św. Mikołaja, której przewodniczył biskup elbląski Jacek Jezierski. O godzinie 12:00 przed Ratuszem Staromiejskim zorganizowano uroczysty apel. Wziął w nim udział insp. Mirosław Elszkowski, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, podczas którego awansowano 105 policjantów i odznaczono dodatkowo 14 osób.

W uroczystościach uczestniczyli także Prezydent Miasta Elbląga dr Michał Missan, Starosta Elbląski Maciej Romanowski, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji współpracujących z elbląską policją oraz rodziny awansowanych. Uroczystości objęte były Honorowym Patronatem tych pierwszych dwóch.

Świętowanie na elbląskiej starówce było prawdziwym wydarzeniem dla mieszkańców miasta. Na miejscu obecny był poczet sztandarowy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz poczet sztandarowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Nie zabrakło także przejścia spod katedry św. Mikołaja pod Ratusz Staromiejski. Po zakończeniu uroczystości mieszkańcy mogli uczestniczyć w festynie, podczas którego prezentowano policyjny sprzęt, radiowozy, a dla najmłodszych przygotowano konkursy i gry z nagrodami.